FOTOGALERIE TURNAJE

13. ročník Santa Claus Dunaújváros je za námi a opět nemohu psát nežli v superlativech. Vladimír Babic má totiž skvělý tým kolem sebe a s lidmi, kteří tomuto turnaji dali dobrovolně spoustu svého času a srdce, s těmi se pracuje jedna báseň. Organizačně naprosto jedinečný turnaj v Evropě a dnes již platí, že kdo nebyl v Dunaújvárosi, neví co je to kvalitní turnaj. Turnaje se účastní významné velkokluby Evropy, letos jsme dočkali také pražského velkoklubu a věříme, že i do Prahy se donese pověst tohoto turnaje a dočkáme se účasti Slavie či Sparty Praha, nebo třeba Liberce. Bohužel je stále pomíjen rakouskými kluby, letos jsme se těšili na první hvězdičku z této alpské země, ale účast opravdu na poslední chvíli zrušili, s čímž se sice pořadatel bravurně vypořádal, ale určitě to zanechalo podivnou pachuť.

     Hlavního turnaje se zúčastnilo 20 týmů z 8 evropských zemí a musím říci, že všechny týmy se statečně bily o výsledek. Viděli jsme mnoho soubojů, které sice skončil velkým rozdílem, ale děti nechaly na ledě vše, co v sobě měly a to až do poslední sekundy každičkého zápasu.

     Každý turnaje má svého vítěze a tím se letos staly Košice. Tyto fantastické hokejisty a nebojím se říci i fantastické osobnosti jsme viděli i v Novém Jičíně, kde se staly Evropskými hokejovými krály. Pro nás byly Košice absolutním favoritem turnaje a přesto, že tyto turnaje jsou velmi ošidné a často rozhoduje jeden zápas, tyto děti si dokráčely k titulu bez jediné porážky. Celý stadion se těšil na souboj o první místo s Vasas Budapest, ale Košice od první vteřiny daly soupeři najevo, kdo je pánem na ledové ploše a dvě hvězdy Vasasu, na kterých byla postavena jediná taktika tohoto týmu, smázla jakoby nic. Musím ale říci, že Košice po celý turnaj skvěle reprezentovala Slovensko. Jestliže hokejová chemie u nich pracuje na 100%, pak i po stránce osobnostní jsou tyto děti úplně někde jinde. Na ubytovně i ze strany stravovatele jsme slyšeli samou chválu na chování těchto šampiónů, i při vysokých vítězstvích jsme neviděli ani náznak nadřazenosti či výsměchu, prostě superparta dětí, která ví nejen co chce, ale také ví, jak toho dosáhnout. Tento tým nebyl o výrazných hráčích, ale o skvělé partě borců, kteří hráli srdcem a pro zábavu. Proto, pokud se má něco stát se slovenským mládežnickým hokejem, pak vzhůru do Košic pro inspiraci !

     Letci Letňany přijely na tento turnaj a prakticky nevěděli, co od něj očekávat. Rozhodně nechtěli zažít nějakou blamáž. UFF a bylo z toho druhé místo!!! Parádní prezentace českého hokeje. Tým šel poctivě zápas od zápasu a také to byl tým bez výrazných talentů, ale plný poctivých pracantů. Poradil si se všemi soupeři, ale Košice byly přece jen lepší. Bohužel, nezvládli  zápas s VASAS Budapest, kdy vedli již 5 : 1, ale druhou polovinu zápasu nezvládli, dostali 4 branky a zápas skončil remízou. Stříbrných medailí se dočkali díky Novému Jičínu, který ve fantastickém posledním zápasu dokázal také remizovat.

     Vasas Budapest. Tým, který vsadil vše na své dvě karty, dva vyjímečné hráče, které střídal neustále dokola. Dlouho, dlouho mu to vycházelo, ale pak narazila kosa na kámen a tím byl kompaktní tým Košic, první polovina zápasu s Letňany a heroický výkon Nového Jičína. Ukázalo se, že dva vyjímeční hráči prostě nestačí, že hokej je týmová hra a tento turnaj je natolik náročný, že vyhrát jej pouze s osobností nejde. Na třetí místo to sice stačilo, ale chybělo pár vteřin a bylo tomu jinak.

   Nový Jičín – pro mne obrovské překvapení a absolutně TOP výkon. Na turnaj odjížděli ve špatné domácí atmosféře, kdy se někteří rodiče rozhodli své děti na turnaj neposlat a - udělali špatně. I když tým nedorazil v té nejsilnější sestavě a mnohé souboje připomínaly bitvu trpaslíků s Goliášem, opět to byla týmová práce, která dotáhla Ďáblíky na 4. místo v turnaji a dokonce, nebýt šílené chyby maďarského rozhodčího v souboji s Vasas Budapest, houpaly by se jim na krku bronzové medaile. Také Nový Jičín ukázal, že je těžké prosazovat se na turnajích individuálně, že je třeba kolektivu, který táhne za jeden provaz. Pro nás jasný medailista a při slavnostním vyhlášení s námi souhlasily i tribuny.

Turnajové střípky, aneb zaznamenali jsme :

UTE Budapest, Maďarsko – velké překvapení turnaje, oproti loňskému roku velký hokejový pokrok, dokázali celkové 9. místo, pro mne, bez ohledu na 3 místo VASAS – nejlepší z maďarských týmů.

PODHALE, Polsko – jediný zástupce polského hokeje rozhodně neudělal ostudu a na svůj výkon může být pyšný! Nebýt zbytečného taktizování dospělých, kdy porušili jediné pravidlo turnaje, určitě by bojoval ve finálové skupině. Skvělé děti, hokejově naprosto připravené hrát hokej na evropské úrovni. Možná ubrat tvrdosti a přidat na kolektivním výkonu a hlavně nechat doma některé rodiče. Aby někdo fyzicky vyhrožoval spolupořadateli a dokonce do něj strčil, to opravdu do Evropy nepatří.

Nové Zámky, Slovensko – 9. Místo je znamením, že nové časy v novozámeckém hokeji začínají přinášet výsledky. Ve vypjatém utkání trenér posadil nejlepšího hráče týmu za zbytečný faul. Že to byl zrovna jeho syn ? No a co? Skvělé představení slovenského hokeje!

Nový Jičín, Česká republika – mistr závěrů a rytíři turnaje. Mnoho svých zápasů začal nepříznivě, ale dokázal je obrátit ve svůj prospěch. V posledním utkání s VASAS Budapest, při kurzu 1:50 předvedl neskutečný hokej a s absolutním favoritem zápasu nešťastně remizoval. Nešťastně proto, že této zápas měl vyhrát. Navíc jeden z mála týmů, který nespekuloval a střídal pravidelně všechny hráče.

BLED, Slovinsko – u nás si rozhodně napravil reputaci, celkové 18 místo vůbec není ostudou, děti si ho vybojovaly samy a hrály skvělý hokej!

KOŠICE, Slovensko – ještě před utkáním jsme mohli vidět poděkování gólmanovi za jeho výkon. To se pak chytá jedna báseň!!

PILSEN Wolves,  Česká republika – Sympatický tým s parádní partou bojovníků, kteří hráli vždy Fér, nebýt neznalosti pravidel, určitě by byl o pár příček výš.

HOBA a SLOVAN Bratislava – pro mne zklamání, 15. resp. 13. Místo, to si tyto dva kluby v síni slávy určitě nevystaví, ale blýská se na lepší časy !

HC NITRA – co nevybojovali hokejovou dovedností, to vybojovali srdcem. Vynikající reprezentace města i Slovenska!

Vítězové pochválili :

Při minirozhovoru s trenérem vítězů, HC Košice, zazněla tato slova :

Karviná – skvělý  a slušný tým s výbornou disciplínou

Nový Jičín – oproti loňské sezóně brutální pokrok

A co závěrem ?   13. Ročník je minulost, děkujeme VŠEM dětem bez rozdílu za skvělé výkony, nicméně - už aby byl prosinec roku 2020!

1. HC Košice (SVK)
2. Letci Letňany Praha (CZE)
3. VASAS Budapest (HUN)
4. HK Nový Jičín (CZE)
5. Byci Karviná (CZE)
6. HC Nitra (SVK)
7. Hokejovy Klub Pilsen Wolves (CZE)
8. HK Lokomotiva Nové Zámky (SVK)
9. UTE Budapest (HUN)
10. MMKS Podhale Nowy Targ (POL)
11. Hokejový klub Kryzhynka (UKR)
12. MAC Budapest (HUN)
13. HC Slovan Bratislava (SVK) )
14. IOGJA Szekesfehervar (HUN)
15. Hoba Bratislava (SVK)
16. DAB Dunaújváros (HUN)
17. Buz Adam Gençlik ve Spor Kulübü (TUR)
18. HKMK Bled (SLO)
19. Hokejový klub Mladost Záhřeb (CRO)
20. DAB Dunaújváros 2009 (HUN)

 

Nejlepší brankář: Tancibok Matej (Karviná)
Nejlepší obránce: Hájek Jakub (Nový Jičín)
Nejlepší útočník: Konstantin Deyak (Letňany Praha)
MVP: Kazakovski Filip (Košice)
Brankář: Sekerak Peter (Košice)